Program


Temperamentumok az elmúlt 150 évből - A Zeneakadémia rejtett kincsei

Temperamentumok az elmúlt 150 évből - A Zeneakadémia rejtett kincsei

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett rá. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Last event date: Thursday, April 24 2025 7:00PM

Jeney: Tropi
Fleischer Bence, Huszti Boldizsár (trombita)
Soproni: Tre pezzi
Pintér Anna (fuvola), Horváth Áron (cimbalom)
Durkó: Szimbólumok
Szabó Hunor (kürt), Forgó Benjámin (zongora)
Kodály: Intermezzo
Variart Trió: Németh Gábor (hegedű), Koppán Kata (brácsa), Agárdi Eszter (cselló)
SZÜNET
Farkas: Régi magyar táncok a 17. századból (változat négy klarinétra)
Hegyi Norbert, Tomcic Roland, Tóth Domonkos, Zsupos József (klarinét)
Bozay: Tételpár, op. 18
Csizmadia András (oboa), Ludmány Gábor (zongora)
Beliczay: Esz-dúr zongoratrió, op. 30
Fóris Zsófia (hegedű), Forgó Boglárka (cselló), Lescsinszky Áron (zongora)

Házigazda, műsorvezető: Fülei Balázs

A Zeneakadémia alapításának 150. évfordulója jó alkalom arra, hogy feltáruljanak az intézménytörténet és a magyar zenetörténet közös pontjai. A Zeneakadémia rejtett kincsei tematikus sorozat az intézmény egykori, zeneszerzést vagy hangszerelést oktató tanárainak ritkán hallható szerzeményeiből válogat. Természetes folyamat, hogy a remekművek kiemelkedésével párhuzamosan számos zenemű a feledés homályába merül. Fülei Balázs szerkesztői munkája valódi zene-régészet: a könyvtár mélyéről kiásott, elfeledett darabokat a hallgatók leporolják és életre keltik. A hat koncertből álló sorozat második részében szereplő szerzők hatalmas zenetörténeti ívet fognak át. A fiatalon elhunyt zeneszerző és vasútmérnök Beliczay Gyula még az 1848–49-es forradalom és szabadságharc előtt született, de a századfordulót már nem érte meg. Kodály Zoltán vezet át a 20. századba, amelyben először Farkas Ferenc alkotott, majd őt követte Jeney Zoltán, Soproni József, Durkó Zsolt és Bozay Attila.
Rendező: Zeneakadémia Koncertközpont

Our offer


A Junior Prima díjas Devich Benedek zenész családban nőtt fel, és bár szülei nem erőltették a zenei pályát, támogatták érdeklődését. Koncertélményei hatására végül a nagybőgőt választotta, mert úgy érezte, így még közvetlenebbül képes kifejezni az emberi érzéseket. A nagybőgő egyre népszerűbb szólóhangszerként is, ezért Devich is nagy érdeklődéssel fordul az átiratok felé. A koncerten közreműködik a nemzetközi hírű zongoraművész, Palojtay János, akit Várjon Dénes generációja egyik legizgalmasabb egyéniségének nevezett.

Magyar Valentin már több versenyen szerepelt sikerrel, 2023-ban pedig elnyerte a Zeneakadémia legtehetségesebb diákjának odaítélt Concorde-díjat, valamint a Cziffra Fesztivál díját és aranyérmet hozott el a Bécsi Nemzetközi Zenei Versenyről. A fiatal pianista ezúttal a kései bécsi szonátastílus két legnagyobb alakja, Beethoven és Schubert darabjait tűzi műsorára.

Noha ezúttal billentyűkre írt meséket vizsgálunk, mindez nem jelenti azt, hogy kizárólag billentyűs hangszerek kerülnek színpadra az évadban. Camille Saint-Saëns Az állatok farsangja című darabjának elengedhetetlen tulajdonsága ugyanis, hogy az egészen elképesztő hangszerelési trükköknek hála különböző hangszer-összeállításokon keresztül képes megeleveníteni állatokat a halaktól az elefántig.

Warning! The basket time limit is about to expire!
estimated time left:
00:00

item(s) in basket

total:


Time limit has expired. Please, put item(s) in to basket again.