program


Amadinda Percussion Project - Itt és most

Amadinda Percussion Project - Itt és most

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett rá. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Last event date: Mandag, 06. November 2023 19:00

Cage: Imaginary Landscape No. 1
Steve Reich: Drumming – Part One
Bob Becker: Mudra
Bill Cahn: Birds

SZÜNET

Gavin Bryars: One last bar then Joe can sing
George Hamilton Green, Red Norvo és Bob Becker kompozíciói
Takemitsu: Wings

Rácz Zoltán és a Zeneakadémia ütőhangszeres hallgatói

Az Amadinda Ütőegyüttes több mint három és fél évtizedes pályája a modern hangszeres előadó-művészet történetének különösen gazdag és nemzetközi kisugárzású fejezete. Az évtizedek alatt felhalmozódott tudást és tapasztalatot felelősen továbbörökítve indították útjára az Amadinda Percussion Project elnevezésű programot, amelynek keretében az együttes tagjainak irányításával és részvételével a fiatalabb muzsikus nemzedéket is bevonják munkájukba és izgalmas kamarazenei koncertprogramokat állítanak össze együtt. „2023. szeptember 23-án egy 60 éves korszak zárul le az ütőhangszeres művészet történetében. Ezen a napon fejezi be pályafutását az 1971-ben alakult kanadai Nexus Együttes. Ez a hatvanéves időszak bízvást nevezhető az ütőhangszeres művészet aranykorának, mindenekelőtt az ütőhangszeres formációk tekintetében. A korszakot négy együttes neve fémjelzi: az 1971-ben bemutatkozott Nexus mellett az 1962-ben alakult Strasbourgi Ütőegyüttes, az 1978-ban színre lépett svéd Kroumata és – jólesik leírni – az 1984-ben megalakult Amadinda Ütőegyüttes. Ez az a négy csoport, amely szinte minden földrészre eljutott, a legrangosabb koncerttermekben és fesztiválokon adhatták elő programjaikat, a legjelentősebb zeneszerzők – Iannis Xenakis, Karlheinz Stockhausen, Toru Takemitsu, Gavin Bryars, Steve Reich, John Cage és Ligeti György – komponáltak nekik remekműveket, az ütőhangszeres műfajt pedig felemelték a klasszikus repertoárt játszó hangszerek rangjára. A Nexus együttes hatása felbecsülhetetlen, működésével hatalmas dimenziót nyitott, hiszen az általuk játszott tradicionális zenék, saját kompozícióik és a jellegzetes amerikai műfajok újrafelfedezésével érvényesen állították párhuzamba az addig jószerivel ismeretlen műfajokat a kortárs repertoárral. Az Amadinda saját hangjának kialakításában elsődlegesen a Nexus biztosította a legfontosabb inspirációt. A két együttes 1988-ban Londonban, a Queen Elisabeth Hallban lépett fel először közös produkcióval, ahol Steve Reich klasszikussá vált darabját, a Drummingot adták elő. Az Amadinda Percussion Project november 6-i koncertje a Nexus együttes 52 éves pályafutása előtt tiszteleg.” (Rácz Zoltán)

RENDEZŐ: Zeneakadémia Koncertközpont

Aktuelt


Az angol zene a 17. században a politikai és társadalmi viszonyokhoz hasonló volumenű változáson ment keresztül. Az utolsó évtizedekre érett be a helyi hagyományok, illetve az országba bejutott francia és olasz zene fúziója, amely egy sajátos, sokszínű és gazdag angol barokk stílus létrejöttét eredményezte. Ennek a zenei áramlatnak a legfőbb képviselői John Blow, illetve a tragikusan rövid életű tanítványa, Henry Purcell voltak.

A legkiválóbb hazai előadók a zenetörténet legnagyobb zongoristáinak kompozícióival tisztelegnek Dráfi Kálmán zongoraművész előtt a születésének hetvenedik évfordulója alkalmából megrendezett koncerten. A Zeneakadémián 1977 óta tanító, Liszt Ferenc-díjas és érdemes művészt a közönség olyan fellépőkkel együtt ünnepelheti, mint Balázs János Liszt- és Kossuth-díjas zongoraművész; Farkas Gábor Liszt-díjas zongoraművész, a Zeneakadémia Billentyűs és Akkordikus Hangszerek Tanszékének vezetője; Magyar Valentin Junior Prima díjas zongorista; Kelemen Barnabás Liszt- és Kossuth-díjas hegedűművész és Perényi Miklós Liszt-, Kossuth- és Prima Primissima díjas, érdemes művész csellista.

PÅ PLAKATEN