Program


Négy nemzet, egy hangzás - A V4 Vonósnégyes koncertje a lengyel EU elnökség tiszteletére

Négy nemzet, egy hangzás - A V4 Vonósnégyes koncertje a lengyel EU elnökség tiszteletére

Zeneakadémia saját produkció. Zeneakadémia jegyutalvány és Szabadfelhasználású jegy felhasználható.

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Utolsó előadás dátuma: 2025. június 20. péntek, 19:00

Rajter: 1. vonósnégyes (magyarországi bemutató)
Weinberg: 8. vonósnégyes, op. 66
Janáček: 1. vonósnégyes („Kreutzer-szonáta”)

SZÜNET

Beethoven: 15. (a-moll) vonósnégyes, op. 132

V4 Vonósnégyes: Miranda Liu, Daniel Rumler (hegedű), Tomáš Krejbich (brácsa), Bartosz Koziak (cselló)

A 2021-ben alapított V4 Vonósnégyes a régió egyik legaktívabb vonósnégyese, amely a Visegrádi Csoport kiváló zenészeinek együttműködését testesíti meg Európa olyan rangos fesztiváljain vettek már részt, mint például a MiraTone Fesztivál és Akadémia, a Gödöllői Liszt Fesztivál, az EUFONIE Fesztivál Varsóban, a Lutosławski Társaság Chain Fesztiválja, a Krakkói Zenei Szalon Fesztivál, a Domus Artis Szlovákiában, valamint a Mente Fesztivál Romaniában. Olyan neves koncerttermekben léptek fel, mint a Gödöllői Királyi Kastély, a Festetics Palota és a Magyar Zene Háza Budapesten, a Pozsonyi Prímási Palota, a Krakkói Krzysztofory Palota, a Varsói Lengyel Rádió Witold Lutosławski Koncertstúdiója, a csehországi Klášterec nad Ohři kastélya, valamint a marosvásárhelyi Kultúrpalota. A kvartett küldetése a V4 országainak zeneszerzőit állítja reflektorfénybe, így nem véletlen, hogy a koncertet a szlovák Ľudovít Rajter első vonósnégyesének magyarországi ősbemutatója nyitja. Rajter, aki maga is hidat képezett a szlovák és magyar zenei élet között, tanított a Zeneakadémián, és hosszan vezette a Magyar Rádiózenekart. A lengyel származású Mieczysław Weinberg a 20. századi zenetörténet egyik nagy felfedezése. Nyolcadik vonósnégyese sorscsapásokkal terhelt élete ellenére elképesztő erejű zenei világot tár elénk: gyász és remény küzd egymással. A cseh Leoš Janáček I. vonósnégyesét Tolsztoj 'Kreutzer szonáta' című kisregénye ihlette. A zeneszerző érzelemgazdag nyelvezetének minden mélységét megmutatja e műben. A koncert Beethoven kései kvartettjeinek egyik legszebb darabjával zárul. Az a-moll vonósnégyes áhítatos 'Hálaének' tétele Beethoven betegségből való felgyógyulása miatt érzett hálájának kifejezése. Ez az este élő példája annak, hogy a zene nemzeteket is összeköt, és a V4 Vonósnégyes koncertje ezt a közösséget ünnepli. Az esemény az Európai Unió Tanácsának lengyel elnöksége keretében kerül megrendezésre.
Rendező: Zeneakadémia Koncertközpont, Lengyel Intézet

Ajánlatunk


Az angol zene a 17. században a politikai és társadalmi viszonyokhoz hasonló volumenű változáson ment keresztül. Az utolsó évtizedekre érett be a helyi hagyományok, illetve az országba bejutott francia és olasz zene fúziója, amely egy sajátos, sokszínű és gazdag angol barokk stílus létrejöttét eredményezte. Ennek a zenei áramlatnak a legfőbb képviselői John Blow, illetve a tragikusan rövid életű tanítványa, Henry Purcell voltak.

A Zeneakadémia hallgatóiból alakult trió minden ízében romantikus repertoárt tűzött műsorára. A koncert első felében két olyan alkotást hallhat a közönség, amelyet szerzőjük harmincesztendős korában írt. Schubert halála előtt egy évvel komponálta az Esz-dúr notturnót, mely feltehetően eredetileg a B-dúr zongoratrió lassú tétele volt, de abban a szerző a kiadó kérésére a ma ismert lassú tételre cserélte.

Ajánló


Anton Diabelli a klasszikus stílus egyik szellemes, sziporkázó képviselője. Mi sem mutatja ezt jobban, mint hogy a nála tíz évvel…

Figyelem! A vásárlási időkorlát hamarosan lejár!
becsült lejárati idő:
00:00

tétel a kosárban

összesen:


Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!